Jak zadat úmysl mše svaté?

V Katechismu katolické církve stojí: Mše svatá se koná na tyto úmysly:

  1. abychom Boha náležitě ctili a chválili
  2. abychom Bohu děkovali za všecka dobrodiní
  3. abychom usmířili spravedlnost Boží a dosáhli milosti pravé lítosti a kajícnosti, kromě toho i odpuštění trestů za hříchy
  4. abychom sobě i jiným vyprosili všecko dobré pro tělo i pro duši.

Toto všechno tedy mohou být úmysly (intence), za které kněz slouží mši svatou.

Mše svatá má nesmírnou hodnotu. Svatý Jan Maria Vianney to vyjádřil slovy: „Všechny lidské dobré skutky dohromady se nemohou rovnat mešní oběti, protože jsou to jen lidské skutky, zatímco mše svatá je dílo Boží.

A ThDr. František Cinka v díle Mše svatá v bohoslužebném řádu církevního roku vysvětluje: "Žádná lidská modlitba, byť sebehoroucnější a úpěnlivější, nedosahuje ani zdaleka účinnosti mše svaté. Hodnota mše svaté je proto tak veliká, protože oběť mešní je podstatně totožná s vykupitelskou obětí Kristovou na kříži. Na kříži se Vykupitel obětoval krvavě, zde nekrvavě. Není milosti, kterou by nebylo možné touto obětí vyprosit…"

 

Umíme ovšem využít takový nabízený dar? Víme, jak prakticky zadat úmysl mše svaté v naší farnosti? Pokusili jsme se sestavit návod, jak na to:

 

  • Důležité je zapsat svůj úmysl do kalendáře otce Tomáše. Tedy kdykoli přede mší svatou nebo po ní zajít do sakristie, vybrat v kalendáři volný termín (klidně i rok dopředu) a svůj úmysl do něj zapsat. Je vhodné připsat i své jméno nebo zanechat na sebe nějaký kontakt pro případ, že by pan farář potřeboval něco upřesnit, změnit...
  • Úmysl mše svaté může být konkrétní nebo i obecný, např. „na poděkování za přijatá dobrodiní“, „za zemřelé rodiče“, dokonce třeba  jen „na dobrý úmysl dárce“. Snad každý chápeme, že dobrý úmysl je takový úmysl, kterým nepřejeme nikomu nic zlého. A vždy můžeme připojit i obecnou prosbu, třeba „a za duše v očistci“…
  • V naší farnosti je zavedena zvyklost, že kdo zadává úmysl mše svaté, zajistí také čtení a v neděli i přinášení obětních darů. Nemusíme z toho mít žádnou obavu. Naopak při přinášení obětních darů můžeme každý z nás Pánu Bohu symbolicky k těmto obětním darům položit vše, co jsme na mši svatou přinesli – radosti, starosti a tedy i úmysl mše svaté. Pokud si ovšem na některou z těchto služeb netroufáme, máme ve farnosti dost ochotných farníků, kteří se těchto úkolů rádi ujmou. Nebo stačí poprosit paní kostelnici Miriam a ona již vše ochotně zařídí.
  • Za odsloužení mše je vhodné osobně celebrujícímu knězi poděkovat. K díkům by to mělo být i finanční ohodnocení. Je to náš příspěvek na výdaje kněze spojené s dopravou, s provozem vozidla…  Na rozdíl od jiných zemí, není u nás výše tohoto tzv. „stipendia“ pevně stanovena. Záleží tedy na nás, do jaké míry chceme vyjádřit panu faráři svůj dík, vděčnost a podporu.
  • Existuje také možnost zadat úmysl mše svaté misionářům do misií. Podrobnosti najdeme na stránkách Papežských misijních děl. My se k nim vrátíme v některém dalším vydání HaFaNa.
  • Nemějme tedy obavu zajít do sakristie a zvláště nyní na začátku nového liturgického roku poprosit o zprostředkování nabízených milostí.

 

Zdroj: Krásaliturgie, Fatym, Kostelyvitorazska/

 

Tags: