Poděkování za úrodu 2022

svěcení úrody
2. říjen 2022

S končícím létem a nastupujícím podzimem mají všichni zahrádkáři a zemědělci napilno. Na zahradách a na polích dozrává ovoce a zelenina, které je potřeba sklidit, zpracovat a půdu připravit na další sezónu. S tím vším je spojena spousta práce a dřiny. Někdy můžeme mít pocit, že všechna ta námaha, kterou musíme vynaložit, je naší méně příjemnou povinností, a že si to prostě musíme „odbýt“ a pak budeme mít zase volněji a o starost méně. Neměli bychom však zapomínat, že všechna ta úroda není samozřejmostí, ale že je to dar od Pána Boha. To On nás obdarovává těmi rozmanitými a chutnými plodinami a díky Němu máme co jíst. Za úrodou nestojí jen naše svaly a náš pot, nýbrž také Jím stvořené slunce, vláha dešťů a opylující hmyz; ale hlavně Jeho požehnání a chuť nás obdarovávat i přes naše slabosti a naši nedokonalost.

Abychom vyjádřili svou vděčnost, vybrali jsme některé výpěstky z našich zahrad a ty přinesli v neděli 25. září na mši svatou a vyzdobili s nimi prostor před oltářem. I přes některé naše pěstitelské neúspěchy jsme společně poděkovali Bohu za vše, co se letos urodilo a co se nám na zahrádkách podařilo. Výpěstků byla velká spousta – dýně malé i velké, drobná zelenina a ovoce, šípky, souše od medu, vinná réva a dokonce i švestkový kvas. Hojnost přinesené úrody překvapila i otce Tomáše, který ani nevěřil tomu, že největší z dýní vyrostla na Halenkovicích :)

Už teď se můžeme těšit, až se příroda zase začne probouzet s prvními jarními paprsky, a my s pohledem na pučící květy budeme moci přemítat nad tím, co nám přinese nová pěstitelská sezóna.

Tags: