Prostor a čas
25. duben 2020
Pokud navštívíte planetárium v Brně na Kraví Hoře, nenechte si zde ujít 3D projekci dokumentu Tajemství gravitace: Po stopách Alberta Einsteina. Budete mít možnost se velmi působivým a pochopitelným způsobem seznámit s Einsteinovou teorií relativity a tím i s jeho poznatky o čase a prostoru.
Téma času a prostoru nám věřícím není cizí a nacházíme ho i v Písmu svatém, např. v aktuálně pročítané kapitole Markova evangelia (Mk 11, 12-14 a v té souvislosti pak dále Mk 11, 20-26). Zelenající se a bujný, už z dálky viditelný fíkovník. Kolemjdoucí zlákáni jeho plodnou vizáží však hledají ve změti listí šťavnaté plody marně. I Ježíš hledá, ale nenachází. V ten pravý čas, kdy Ježíš přichází a probírá jeho korunu a touží po jeho plodech k nasycení, fíkovník své plody nenabízí a pouze vzbuzuje falešnou naději. Fíkovník tak promarnil svůj pravý čas a usychá...
Kéž bychom byli jiní a nesli pravé ovoce, v pravý čas a na pravém místě! A naplnili tak slova žalmu: "Je jako strom zasazený u tekoucí vody, který dává své ovoce v pravý čas, jemuž listí neuvadá..." (Žalm 1, 3). A jelikož jsme začali Albertem Einsteinem, tak jím toto krátké zamyšlení také skončeme. Moudře a s vtipem nám radí: "Život je jako jízda na kole. Abyste udrželi balanc, musíte se neustále pohybovat dopředu.“ Známý astrofyzik Jiří Grygar pak připomíná, že původ života ve vesmíru byl tématem i pro Alberta Einsteina. Ten se svérázností sobě vlastní vyznal své přesvědčení slovy: "Pravděpodobnost náhodného vzniku života je zhruba táž jako možnost, že se výbuchem v tiskárně pečlivě vysází a vytiskne slovník cizího jazyka."