Farní pouť do Mariazell
24. listopad 2023
Můžeme říci, že dnešní svět se velmi zmenšil oproti minulosti díky moderním technologiím a technice. Jsme rádi, že díky internetu se o naší farnosti ví nejen doma, ale i za hranicemi Halenkovic. Občas nás překvapí přístupy i ze zahraničí, například z Francie, Německa, Itálie, USA či Kanady. Dokonce v rubrice napište nám, se objevil i tento pěkný dopis, který přinášíme všem našim čtenářům, samozřejmě se svolením pisatelky.
Díky hledání témat na internetu jsem objevila i váš farní web, jak mi čas dovolí vždy na něj nahlédnu. Zjistila jsem, že nemáte nikde zmínku o společné farní pouti, tak jsem si dodala odvahy a tímto způsobem bych se s vámi chtěla podělit vzpomínkou na naši první farní pouť do Mariazell, jejímž iniciátorem byl náš nový pan farář Jaroslav Jurka.
V sobotu 14.10.2023 jsme se společně s farníky z Vranovic, Ivaně, Přibic a Dolních Dunajovic vydali na pouť do Mariazell. Autobus vyjížděl již po šesté hodině ranní, abychom dorazili včas na mši svatou, která měla začít v 11:00 h. I když Mariazell není tak příliš vzdálená, je třeba počítat s cestou, která trvá průměrně 3 hodiny. Přestože jsme vyjeli brzy ráno, pilné ruce některých účastníků připravily drobné občerstvení pro všechny. Ochutnali jsme voňavé koláče či trubičky našich cukrářek, ale také dobré výrobky našeho mistra řezníka.
Mariazell je město ležící v rakouské spolkové republice Štýrsko a žije zde přibližně 3800 obyvatel. Je největším poutním místem Rakouska a zároveň je považováno i za jednu z nejvýznamnějších mariánských svatyní střední Evropy, kam běžně putovali i naši prarodiče.
Dle pramenů bylo toto poutní místo založeno 21. prosince 1157. V této době měl do těchto míst doputovat benediktinský mnich Magnus, který s sebou na své cesty nesl i sochu Panny Marie, vyřezanou z lipového dřeva. Když došel na místo, vystavěl zde přístřešek pro sebe i svou sochu. Nejprve byla na tomto místě vybudována románská kaple, později gotický kostel, a nakonec i barokní bazilika. Dle původního přístřešku Magnuse vznikl i samotný název města – Mariina cela – Maria zell. Posvátná soška Milostné Matky Boží je dodnes uctívána jako Magna Mater Austriae, tedy jako Velká Matka Rakouska a je oblékána do šatů, které většinou věnovaly příslušnice šlechtických rodů.
Když jsme se blížili k cíli naší cesty, Alpy ozařovaly ranní paprsky slunce, jako by nás P. Maria zvala k prožití krásného dne v její blízkosti. Přijeli jsme včas. Přede mší svatou jsme si stihli prohlédnout celou baziliku. Její barokní výzdobu jsme mohli obdivovat díky slunečním paprskům, které prozařovaly celý posvátný prostor. S vděčností poutníků jsme pozdravili P. Marii u hlavního oltáře. Následovala mše svatá, kterou sloužil otec Jaroslav v přilehlé boční kapli.
Po přestávce na oběd následovala společná modlitba Křížové cesty, která vede lesoparkem nad bazilikou a je zakončena nádherným výhledem na náměstí, baziliku i okolní kopce. Při cestě jsme si nabrali vodu z pramene, nad kterým je vystavěna barokní kaple. Jako správní poutníci jsme si prohlédli nabídku poutních upomínek místních obchodníků. Před odjezdem jsme se ještě všichni sešli v bazilice a po společné modlitbě růžence nám otec Jaroslav udělil požehnání.
Určitě bych doporučila do Mariazell putovat všem, i těm, kterým slovo pouť zní zastarale a nehodí se do dnešního světa. Město je zajímavé nejen samotnou bazilikou, ale i opravdu půvabnou přírodou v jejím okolí. Může se tak stát krásným výletním místem, jejímž cílem nemusí být nejprve jen duchovní rozměr. Mariazell je i ideální rekreační středisko pro rodiny s dětmi, a to nejen v zimě, jelikož je v okolí mnoho možností pro lyžování, ale i v létě pro aktivní turistiku.
Přímo ze samotného Mariazell můžete lanovkou vystoupat na vrchol hory Mariazeller Bürgeralpe (1270 m), kde se nachází zábavní park Erlebniswelt Holzknectland. V okolí se nachází nejvyšší vyhlídková hora – Gemeindealpe (1626 m), kam vás na vrchol pohodlně dovezou sedačkové lanovky. V nedalekém průzračně čistém jezeře Erlaufsee, kde lze pozorovat hejna rybiček, je možnost koupání. Skrze krásu stvoření, hor a okolní přírody lze nakonec objevit i krásu duchovní. Tedy můžeme obdivovat úžasné horské výhledy, hluboká údolí, horské potoky, nápadné i nepatrné rostliny i díla lidských rukou. To vše odráží velikost a zároveň lásku Stvořitele k nám lidem, k dětem božím.
Podnikli jsme tak první farní zájezd s naším panem farářem Jaroslavem Jurkou a myslím, že mohu říct za všechny, že to byl opravdu intenzivní duchovní zážitek. Byl upevněn nejen vydařeným počasím, ale i srdečnou atmosférou v autobuse, a i šířící se duchovní sílou Panny Marie na samotném poutním místě.