Léto 2024

30.červen 2024

Apoštolská knížata

Dnes uzavřeme první polovinu tohoto roku. Každý sám můžeme vzpomenout, co jsme za toto období roku prožili, čím jsme byli obohaceni, potěšeni, nebo co nás trápilo a provází nás stále. Léto, které se ujalo vlády přináší prázdniny i dobu odpočinku a dovolených. Je pravdou, že jak jsem se dnes dozvěděla pomalu se blíží doba, kdy listy začnou z horka žloutnout a den se začne poznenáhlu zkracovat…

Letošní cyklus letních příspěvků jsem stejně jako vloni nazvala Léto 2024. Chtěla bych přiblížit okamžiky, které stojí za připomenutí, a proto bych se chtěla o ně podělit s vámi, vážení návštěvníci webu.

Při příjezdové cestě od Spytihněvi nás U Svatých po levé straně vítají sochy sv. Petra a sv. Pavla. Nechal je na tomto místě postavit sedlák Jan Tomaštík z Kudlovic roku 1747. Až do roku 1975 zde byla konána vždy o svátku sv. Petra a Pavla tradiční pobožnost. Lidově řečeno, chodilo se na pouť ke Svatým, tolik z knihy o Halenkovicích.

Podle pastoračního plánu farnosti, po padesáti letech měla být u Svatých, opět sloužena mše svatá ke cti apoštolských knížat sv. Petra a Pavla. Díky velkému větru se však mše svatá přesunula do kostela.

Podíváme-li se na život sv. Petra zjistíme, že i on stejně jako my, podlehl nebezpečí větru a bouři na lodi se svými druhy, jak jsme slyšeli v evangeliu minulou neděli. Patrně i nám by platila slova P. Ježíše: „Proč s bojíte? Pořád ještě nemáte víru?“ Když On dokázal utišit bouří na moři, i my v Jeho přítomností bychom oslavili slavnost obou světců pod širým nebem…

Svatý Pavel podnikl několik misijních cest po celém východním středomoří. Nebylo to stejné cestování jako dnes, bezpečné s mnohými občerstvovacími zařízeními při cestě. Cestoval po moři a také po souši, po silnicích, které zpravidla byly vybudovány Římany, jako tepny, které spojovaly a protínaly celou říši od západu na východ a od severu k jihu.

I Pavel prožil ztroskotání lodi, jíž předcházela několikadenní bouře. Nejenže nepropadal strachu, ale snažil se povzbuzovat celou osádku lodi. Víra, že Pán je s ním, způsobila, že dokázal po třinácti dnech bouře uklidnit celou posádku i pasažéry lodi, jak uvádí (Skutky 27,37) bylo jich dohromady dvě stě šedesát osm lidí.

Myšlenky, které jsou vybírány na jednotlivé dny, nás často nasměrují správným směrem. Jedna, která vychází z žalmu 5,4; žalmu 63,2; Filipským 4,13 připomíná: „Pokaždé, když ráno vstáváš z postele, připomeň si, že Já jsem s tebou. Ještě ani nejsi schopna jasně myslet, a Já už myslím za tebe. Pokud se nenaladíš na Mě, pociťuješ po ránu úzkost. Pozvi Mě do svých myšlenek a zašeptej Mé jméno. Najednou ti vše připadne slunnější a příjemnější. Nemůže tě děsit den rozzářený Mou Přítomností.

Když víš, že jsem s tebou, cítíš větší jistotu – víš, že v ničem nejsi sama. Tvá úzkost pramení ze špatné otázky: „Když se stane to či ono, zvládnu to? Neptej se, co zvládneš sama, ale jak to zvládneš se Mnou. Vědomí, že Já jsem ve všem s tebou, ti dá odvahu vstoupit do nového dne s úsměvem ve tváři.“

Naše slavnost byla zakončena žehnáním dopravních prostředků, abychom se z výletů, prázdnin i dovolených ve zdraví vrátili zpět domů. Patron řidičů sv. Krištof společně i s oběma apoštolskými knížaty se budou přimlouvat za náš návrat nejen domů, ale také k našemu Otci, od kterého se občas vzdálíme okouzleni pozlátkem světa.