11. březen 2015
Nedaleko města Westport v hrabství Mayo se nachází Hora Sv. Patrika, nejposvátnější hora v Irsku, která se tyčí do výše 765 metrů. Podle starých křesťanských příběhů Sv. Patrik navštívil svatou horu během oslav svátku Lunashad v roce 441 po Kristu a strávil zde svůj 40 denní půst, během něhož bojoval s draky, hady a démonickými silami.
V 7. století se svatá hora stala nejdůležitějším irským poutním místem. Až do roku 1113 se poutníci vydávali na cestu na horu v průběhu celého roku. Toho roku přišla ošklivá bouře, při které zahynulo 30 lidí. Od tohoto roku se poutníci vydávají k hoře pouze v období léta, poslední pouť se koná poslední červencový víkend.
Odhaduje se, že na horu ročně vystoupí přes 1 milion poutníků a v průběhu poslední červencové neděle je to až 4.000 lidí. Výstup na vrcholek má být pokáním a proto mnoho poutníků na horu vycházelo bosých nebo skoro po kolenou.
Výstup na horu trvá asi dvě a půl hodiny, a na parkovišti se lze vypůjčit poutnickou hůl. U návštěvnického centra vás přivítá bílá socha světce z roku 1928. Ve výšce 500 m. n. m. (horské sedlo) se naskytne za příznivého počasí krásný výhled na atlantské pobřeží. Cesta, která ze sedla prudce stoupá až do výšky 765 m. n. m., je značně kamenitá a výstup není nijak jednoduchý. Přítomnost sv. Patrika na vrcholu hory připomíná bílý kostelík. Archeologické nálezy ukazují, že již před pěti tisíci lety byl vrchol hory posvátným místem pohanů.
Na úpatí hory byl vystavěn v roce 1997 památník obětem hladomoru, který postihl Irsko v polovině 19. století. Památník byl nazván Coffin Ship (Lodní rakev). Plachty kovové repliky plachetnice tvoří propletené lidské kosti. Odhaduje se, že tehdy zemřelo milion a půl Irů a na dva miliony jich muselo vycestovat ze země.
Olomoucký seminarista Jiří, který v současné době pobývá na studentské stáži v Irsku podnikl pouť na Horu sv. Patrika. Zde jsou jeho fotografie.