Adventní zamyšlení...

svíce
28. listopad 2014
Bůh je věrný! On nedopustí, abyste byli zkoušení víc, než snesete. (1 Kor 10,13)

Naše už odpoledne potemnělé domácnosti prozáří již brzy adventní svíce. Zprvu se bude slabounce mihotat jen jedno světýlko, co sotva přemůže šero a tmu, ale postupně se rozroste o další plamínky, aby se přelilo v záři jasné hvězdy na nebi, oznamující nám narození Pána.

To první světýlko je symbolický počátek, a to nejenom církevního roku, je to symbol početí a příchodu něčeho nového. Nenechme se uchlácholit tím, že to bude advent stejný jako v loni nebo předloni. Zažeňme pocit, že už to známe, není co objevit a nemá nás co překvapit. Kdepak ty věci, vždyť ani my nejsme stále stejní!

Tak se ve slabém světle plamínku oznamujícího nám příchod dalšího dějství, dobře prohlédněme a také za sebou ohlédněme... Ale, ale co to vidím? Že bych přibral za ten rok nějaké to kilo navíc? To se mi snad to oblečení jen nějak sepralo ne? Postavu mám přece pořád jako Harapes. Že už nevím jak si načechrat vlasy, aby zakryly plešatící temeno mé hlavy? Ale kdepak, když nestojím přímo pod světlem, tak mám vlasů na rozdávání. Úplný Matuška zamlada. Co ty pytle pod očima? Co dělat víc, než že chodím spát večer a ráno vstávám?!

Takové prohlédnutí se, to nebude to, oč tu běží, jak už správně tušíte. Ale jak vidno, měníme se zvenčí a mnohdy si to nechceme připustit. Měníme se také uvnitř, nepřipouštíme si to a mnohdy si toho ani nevšimneme...

Přátelé, máme v následujících dnech skvělou příležitost udělat v sobě roční inventuru. Ohlédnout se za uplynulým rokem, prohlédnout se důkladně zevnitř a vykročit v sílícím světle adventních svící blíže k oné hvězdě jasné... A slova svatého apoštola Pavla ať jsou nám nadějí, že se na cestě neztratíme a nebudeme sami.

Mimo to si vzájemně popřejme a dopřejme adventního klidu, pokoje a tím i úsměvu ve tváři a hřejivé dobroty. Ať se nám cukroví nespálí a všudypřítomný shon nás neuvrhne do zajetí nervozity. Vždyť advent a vánoce jsou přece jen o něčem úplně jiném a vy v Halenkovicích do zajisté taky dobře víte, o čem.