Tip na výlet - Jablonné v Podještědí

sv. Zdislava

Bazilika minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy

2. září 2014

Dlouho jsem přemýšlela, kterým poutním místem uzavřeme naše letošní tipy. Vzhledem k roku rodin nemůžeme minout Jablonné v Podještědí a Lemberk, které jsou svázány s životem a úctou sv. Zdislavy, patronkou rodin. Zdislava přišla do tohoto kraje po svatbě jako velmi mladá manželka rytíře Havla z rodu Markvarticů a myslím, že si ho zamilovala a stal se jí pravým domovem. Zdislava umírá ve 32 letech. Za svého krátkého života stačila vychovat čtyři děti, starat se o panství a hrad Lemberk a poskytovat účinnou pomoc hladovým a nemocným. V klášterním kostele, který sama založila, byla pochována v roce 1252.

V místech dnešní baziliky dříve stál gotický kostel s přilehlým dominikánským klášterem. Tyto stavby byly přímo spojené s působení sv. Zdislavy a rytíře Havla. Řád dominikánů byl založen v roce 1216. Již před rokem 1250 pozval pan Havel se svojí manželkou Zdislavou dominikány do Jablonného. Hlavním důvodem k tomu bylo úsilí Havla a Zdislavy o kulturní a mravní povznesení území tohoto kraje. Klášter byl za husitů vypálen, zrušen Josefem druhým a vystěhován v roce 1950. Dominikáni se sem opakovaně vraceli, naposledy v roce 1969.

V roce 1699 dal František Antonín Berka z Dubé, poslední mužský potomek slavného rodu, císařský rada, komoří, místodržící, nejvyšší maršálek a vyslanec u různých evropských dvorů kostel zbourat a nad hrobem dnes sv. Zdislavy postavit důstojný chrám.

Projekt svěřil vynikajícímu vídeňskému architektu Janu Lukáši Hildebrandtovi. Fr. A. Berka svůj záměr uskutečňoval společně s dominikánským klášterem. V roce 1706 hrabě Fr. A. Berka umírá aniž by se dočkal dostavby chrámu. Pro nedostatek financí stavitel Hildebrandt proto znechuceně stavbu opouští a místo něho ve stavbě pokračuje ital Domenico Perini. Ten jen zjednodušil členění kopule a snad i uplatnil levnější materiály. Po smrti hraběte Fr. A. Berky dochází ke střídání majitelů panství. Roku 1718 koupil panství Jáchym Pachta z Rájova. Významným donátorem stavby chrámu byla hraběnka Rosalie Kinská - rozená Berková, chrám dostavěla v hrubých rysech. Roku 1729 byl chrám dokončen a vysvěcen. O dva roky později byly do jeho krypty přeneseny ostatky sv.Zdislavy, během stavby přebývaly od roku 1702 v dominikánském klášteře.

Výzdoba kostela již nepochází z doby stavby kostela, neboť baziliku zasáhl velký požár Jablonného v roce 1788. Zvláštní úctě se těší Mariánsko - Zdislavský rokokový oltář. Na něm stojí pozdně gotická madona a relikviář sv. Zdislavy. Lebka na oltář byla umístěná až po beatifikaci 1908. Před oltářem se nachází barokní mříž, která ohraničuje průhled do krypty s ostatky sv. Zdislavy.

Tato stavba patří k předním stavbám barokního stavitelství ve střední Evropě. Stavba chrámu byla poslední etapou barokní přestavby dominikánského kláštera. Při stavbě chrámu v půdorysu protáhlého kříže byla překročena městská hradba, tři podlaží katakomb, v nichž byli od 18. století pohřbívání dominikánští mniši, sahají až 39 m pod úroveň kostela. Vnitřní prostory jsou tvořeny soustavou elipsoidů, nad středním z nich je 34 m vysoká kopule. Průčelí je zdobeno početnými sochami od J. F. Bienerta z roku 1711. Bohatá vnitřní výzdoba umocňuje posvátnost místa, kam byla pohřbena sv. Zdislava. V kryptě je umístěno 24 na mědi malovaných obrázků s výjevy z legendy o jejím životě. Chrám byl v roce 1996 povýšen na baziliku minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy.

Než opustíme tato posvátná místa, prosme sv. Zdislavu:

Bože, tys naučil svatou Zdislavu kráčet cestou dokonalosti a plněním úkolů manželského života a konáním skutků lásky. Pomoz nám, aby na její přímluvu se křesťanské rodiny stále obnovovaly a rozkvétaly svědectvím světějších mravů. Skrze našeho Pána.
Amen.

Z litanie ke sv. Zdislavě.